Technical Description: Pack of 5 Asrock 27" Phantom Gaming FHDCloseFull High Definition (FHD) is the resolution 1920x1080 Pixels Curved Gaming Monitor (PG27FRS1A), 1920 x 1080, 1ms, 2 HDMI, DP, 280Hz, 95% DCI-P3, FreeSync, VESA
Design
Black
Product colour:
Black
Market positioning:
Gaming
Display
sRGB coverage (typical):
127%
Colour gamut:
93%
Colour gamut standard:
DCI-P3
Digital vertical frequency:
60 - 280 Hz
Digital horizontal frequency:
30 - 340 kHz
Viewable size, vertical:
33.6 cm
59.8 cm
0.3114 x 0.3114 mm
Display number of colours:
1.07 billion colours
178°
178°
Maximum refresh rate:
280 Hz
4000:1
Screen curvature rating:
1500R
Screen shape:
Curved
Anti-glare screen:Always gives an optimal view, even in direct sunlight.
Yes
1 ms
Display brightness (typical):
300 cd/m²
Panel type:
VA
HD type:Type of supported High Definition (e.g. Full HD, 4K Ultra HD).
Full HD
No
Display technology:The technology used in the display e.g. plasma, LED.
LCD
16:9
Display resolution:The number of distinct pixels in each dimension that can be displayed. It is usually quoted as width × height, with the units in pixels: for example, "1024 × 768" means the width is 1024 pixels and the height is 768 pixels. The higher the number of pixels, the sharper the image.
1920 x 1080 pixels
Display diagonal:Size of the display for this product, measured diagonally, usually in inches.
68.6 cm (27")
Ergonomics
Tilt angle range:
-7 - 20°
Yes
Swivel angle range:
20 - -20°
Swivelling:
Panel mounting interface:
100 x 100 mm
VESA mounting:
General
Type:Characteristics of the device.
Unclassified
Multimedia
Built-in camera:The product has an integrated camera.
No
4 W
Number of speakers:The quantity of speakers included in/with the product.
Built-in speaker(s):The device contains speaker(s) to produce sound.
Packaging content
Stand included:
Packaging data
Package type:The type of product package e.g. box.
Box
Package weight:Weight of the packaged product.
6.39 kg
Performance
Low Blue Light technology:
Flicker-free technology:
AMD FreeSync type:
FreeSync Premium
AMD FreeSync:
NVIDIA G-SYNC:
Ports & interfaces
3.5 mm
Headphone outputs:Number of sockets /ports where headphones are connected.
Headphone out:The socket for connecting headphones to the device.
DisplayPort version:
1.2
HDMI version:
2.0
Built-in USB hub:
Power
Energy efficiency scale:
A to G
Input current:
1.5 A
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:The voltage of the AC electricity that is inpitted into the product.
100 - 240 V
Power consumption (PowerSave):
0.5 W
Power consumption (off):
0.3 W
Power consumption (max):The maximum amount of power used by the device.
60 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
45 kWh
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
21 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
E
Weight & dimensions
Weight (without stand):
4.16 kg
Height (without stand):
367 mm
Depth (without stand):
93 mm
Width (without stand):
610 mm
Weight (with stand):
4.88 kg
Height (with stand):
458 mm
Depth (with stand):
193 mm
Width (with stand):
610 mm
Product details
PG27FRS1A-PackOF5Qty Asrock 4710483945625
Pack of 5 Asrock 27" Phantom Gaming FHD Curved Gaming Monitor (PG27FRS1A), 1920 x 1080, 1ms, 2 HDMI, DP, 280Hz, 95% DCI-P3, FreeSync, VESA
SKUPG27FRS1A-PackOF5Qty
Parent Product
PG27FRS1A Asrock
MPN: PG27FRS1A
Pack of 5 Asrock 27" Phantom Gaming FHDCloseFull High Definition (FHD) is the resolution 1920x1080 Pixels Curved Gaming Monitor (PG27FRS1A), 1920 x 1080, 1ms, 2 HDMI, DP, 280Hz, 95% DCI-P3, FreeSync, VESA