Design
7 cm
1 fan(s)
Product colour:
Black
Cooling type:The method used to cool the device or to cool the air around the device.
Active
Chassis type:The type of rigid framework onto which is the hosuing for device components.
Mini Tower
General
Type:Characteristics of the device.
NAS & Storage Servers
Memory
Flash memory:
8000 MB
Internal memory type:The type of internal memory such as RAM, GDDR5.
DDR4
Internal memory:A computer's memory which is directly accessible to the CPU.
1 GB
Network
Dynamic DNS (DDNS):
Yes
Link aggregation:
Yes
Load balancing system:
Wake-on-LAN ready:
iSCSI support:
Jumbo frames support:
Ethernet LAN data rates:The different speed levels of the Ethernet LAN connection.
100,1000 Mbit/s
Networking
Dynamic DNS (DDNS):
Link aggregation:
Load balancing system:
Wake-on-LAN ready:
iSCSI support:
Jumbo frames support:
100,1000 Mbit/s
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H):
5 - 95%
0 - 40 °C
Other features
Certification:
FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK, KCC, BIS, CCC
Performance
Access Control List (ACL):
Browser supported:List of supported browsers for this product.
FireFox, Chrome, Safari, Microsoft Edge
S.M.A.R.T. support:
256-bit AES
Snapshot:
18.6 dB
Number of users:The number of people that use or can use this product.
4096 user(s)
Backup features:
Cloud, USB drive
Backup function:The function if the main power source fails.
Device class:The category to which this device belongs.
Small & Medium Business
NAS
Ports & interfaces
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity:
1
Power
AC input voltage:The voltage of the AC electricity that is inpitted into the product.
100-240 V
Power consumption (sleep):
3.1 W
11.7 W
Number of power supply units:
1
Power supply unit (PSU) capacity:
65 W
Processor
4
Processor frequency:The speed that the microprocessor executes each instruction or each vibration of the clock. The CPU requires a fixed number of clock ticks, or cycles, to execute each instruction. The faster the clocks rate, the faster the CPU, or the faster it can execute instructions. Clock Speeds are usually determined in MHz, 1 MHz representing 1 million cycles per second, or in GHz, 1 GHz representing 1 thousand million cycles per second. The higher the CPU speed, the better a computer will perform.
1.7 GHz
Processor model:The model number for the processor in a computer.
RTD1619B
Realtek
Processor manufacturer:The manufacturer that produced the processor.
Realtek
Software
Server operating systems supported:
Windows Server 2003, Windows Server 2008, Windows Server 2012, Windows Server 2016
Mac operating systems supported:Mac operating systems e.g. OS X can be used with the device.
Mac OS X 10.10 Yosemite
Windows operating systems supported:Windows vesions wich can be used with the device.
Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista, Windows XP
Operating system version:The version of the operating system used e.g. 4.1, 4.2 for Android.
ADM
Storage
Online RAID expansion:
Online RAID migration:
0, 1, JBOD
Storage drive sizes supported:The sizes of storage drives that can be used with the product.
3.5"
Supported storage drive interfaces:
Serial ATA III
Storage drive capacity:The amount of data that can be stored on the storage drive.
0 GB
Supported storage drive types:
HDD
No
Number of storage drives supported:
2
Number of storage drives installed:Amount of storage drives built into the device.
Total installed storage capacity:
0 TB
Storage drives installed:Storage drives are built into the system.
No
Weight & dimensions
1.14 kg
Height:The measurement of the product from head to foot or from base to top.
165 mm
Depth:The distance from the front to the back of something.
218 mm
Width:The measurement or extent of something from side to side.
102 mm